آموزش قدم به قدم عکاسی, نکات آموزشی

چگونه از دود عکس بگیریم – بخش اول

عکاسی از دود

عکاسی از دود ( هنر عکاسی از الگو و حرکت دود) یک پروژه چالش برانگیز است و در صورتی که به درستی اجرا شود می تواند نتایج چشمگیر و هنری به همراه داشته باشد. به دلیل ماهیت دود، ضبط فیلم آن دشوار است و عکاسی از آن نسبت به سایر سوژه ها به آمادگی بیشتری نیاز دارد. در این نوع عکاسی تجهیزات، تنظیمات دوربین، صحنه و کنترل محیطی مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

قسمت 1 از 3

در ادامه این مطلب می‌خوانید

آماده کردن صحنه

1. تجهیزات خود را جمع کنید

عکاسی از دود

برای عکاسی صحیح از دود به یک منبع دود، تنظیمات مناسب دوربین، برخی تجهیزات برای تنظیم صحنه و دوربین نیاز است. در این پروژه شما به دو میز کوچک و موارد زیر نیاز دارید:

– سه پایه

– منبع دود مانند عود (و فندک)

– پارچه سیاه

– دوربین دیجیتال SLR

– نور هالوژن

– رفلکتور

– فلاش اکسترنال دوربین با رادیو تریگر یا سیم

2. منبع دود را انتخاب کنید

عکاسی از دود

عکاسی از دود

عود یک منبع دود مطلوب برای این نوع عکاسی است، زیرا حدود 45 دقیقه طول می کشد تا بسوزد و به شما فرصت کافی برای گرفتن چند عکس عالی می دهد.

– به جای عود می توانید از سیگار، شمع یا هر منبع دود در دسترسی استفاده کنید.

3. منبع دود خود را روی میز قرار دهید

عکاسی از دود

برای پس زمینه خود دیواری انتخاب کنید و یک میز کوچک مقابل آن قرار دهید. عود را روی میز با فاصله حدود یک متر از دیوار بگذارید.

– عود را به حالت ایستاده و عمود بر دیوار قرار دهید، به گونه ای که راس آن مستقیم رو به دیوار باشد.

– از نگه دارنده مناسبی برای عود استفاده کنید یا آن را با قرار دادن در یک گوله خمیر بازی محکم کنید. در صورت استفاده از سیگار یا شمع به عنوان منبع دود، از زیرسیگاری استفاده کنید.

4. پارچه مشکی را در پشت منبع دود به دیوار آویزان کنید

عکاسی از دود

روی دیوار پشت میز، یک پارچه سیاه بزرگ آویزان کنید. می توانید آن را سنجاق یا چسب بزنید یا به بند آویزان کنید، اما نکته مهم این است که پارچه باید به صورت صاف روی دیوار قرار بگیرد.

– پارچه مشکی پس زمینه ی دود شما در تصویر می شود، بنابراین باید پس زمینه تاریک، صاف و یکدست باشد.

5. یک لامپ تنظیم کنید

عکاسی از دود

در این نوع عکاسی دود باید به درستی روشن شود. یک نورافکن هالوژن یا یک لامپ روشن را جلوی میز در سمت راست یا چپ عود قرار دهید. عود را به عنوان مرکز ساعت فرض کنید، دیوار را ساعت 12 و لامپ را در ساعت 3 یا 9 قرار دهید.

– در صورت نیاز، لامپ را روی یک میز جداگانه قرار دهید تا بتوانید آن را به درستی تنظیم کنید.

– نور را مستقیم به سمت منبع دود تنظیم کنید. برای عود یا سیگار نور را در راس آن ها و برای شمع نور را در نوک شعله بتابانید.

6. فلاش و رفلکتور را تنظیم کنید

عکاسی از دود

فلاش را در طرف مقابل لامپ جای دهید. بنابراین اگر لامپ را در ساعت 3 قرار داده اید، فلاش را در ساعت 9 و برعکس قرار دهید. فلاش را در جهت پایین عود (نه در پس زمینه) تنظیم کنید. رفلکتور را در مقابل فلاش، نزدیک لامپ قرار دهید.

– اگر رفلکتور ندارید، به جای آن از یک تکه مقوای سفید، بریستول یا فویل آلومینیوم استفاده کنید.

– رادیو تریگر را با دوربین خود هماهنگ کنید یا فلاش و دوربین را با سیم به هم وصل کنید.

7. المان های موجود در اتاق را کنترل کنید

عکاسی از دود

به منظور جلوگیری از پخش شدن دود، تمام پنجره ها را ببندید، پنکه ها را خاموش کنید و هر آن چه ممکن است در فضای اتاق مشکل ایجاد کند را محصور کنید. به همین ترتیب، برای این که دود بیشتر دیده شود و عکاسی آن راحت تر باشد، درها را ببندید، پرده ها را بکشید و تمام چراغ های اضافی اتاق را خاموش کنید.

– خاموش کردن چراغ ها شامل لامپ یا فلاش قابل استفاده در عکاسی نمی شود.

8. منبع دود را روشن کنید

عکاسی از دود

عود، سیگار یا شمع را روشن کنید. برای روشن کردن عود، شعله را تا راس آن نگه دارید تا آتش بگیرد. صبر کنید تا نوک عود برای لحظه ای بسوزد و قرمز شود، سپس شعله را خاموش کنید.

– منبع دود را در محل نگه دارنده آن قرار داده و دور شوید. اجازه دهید هوای اتاق تثبیت و دود مستقر شود.

چگونه از دود عکس بگیریم – بخش دوم

درباره masiha.raad97

آتلیه فرزند پاک، شامل آتلیه های تخصصی برای بخش های مختلف است. از جمله این آتلیه ها می توان به آتلیه بارداری، آتلیه نوزاد و آتلیه کودک اشاره کرد. در هر یک از این آتلیه ها، لباس ها و تم های مختلفی وجود دارد که شما می توانید با کمک متخصصین این آتلیه که در شرق تهران قرار دارد، لحظات زیبایی را ثبت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *